Metal asma tavan sistemleri, tavana baktığımızda ferah bir güzellik katarak uygulandıkları mekanları sağlamlık ve güzel bir görsel tasarımları sunar. Hastanelerde ,kamu alanlarda ,eğitim ve öğretim binalarında çok  kullanılır

Çabuk  montaj  ve tavan arasına müdahale esnasında tavan boşluğuna hızlı ve kolay erişim imkanı avantaj sağlar. Özellikle üzerinde taş yünü ya da cam yünü serilerek oluşturulan delikli metal asma tavan sistemi, ortamın akustik konforuna katkı sağlar.
Temizlenebilme ve silinebilme özelliği sayesinde ıslak hacimlerde yaygın olarak kullanılır. Farklı türde metal asma tavan tipleri, fonksiyonellik, görünüm ve malzeme kalitesi noktalarında birbirinden ayrılır.

Clip-in Sistem (Gizli taşıyıcılı)

CLIP-IN tip modüler tavanlar ve clip-in (gizli) tip taşıyıcı sistemlerde, taşıyıcı sistem görünür değildir. Alüminyum veya galvaniz plakaların üçgen kesitli omega taşıyıcıya alttan monte edilmesi ile oluşturulur. Bu sistemde taşıyıcılar görünmez, oturmalı ve sarkmalı sisteme göre daha sade ve estetik bir görünüm elde edilir. Ana taşıyıcılar, bunlara dik açıyla kenetlenen clip-in profilleri ile tüm kenarlardan desteklenmekte olan pahlı panellerden oluşmaktadır. Bu sistem azami güvenlik, kalıcılık, ekleme yerlerinde sağlamlık, deprem yükü ve diğer yanal yüklere karşı azami dayanıklılık sunar, estetik bakımdan düze yakın bir yüzey ve kesintisiz görüntü sunmaktadır. Montajı hızlıdır. Her bir panel, özel bir demontaj aleti ile istenildiği zaman çıkarılabilir.

Paneller Standart RAL 9010 renktir. Elektrostatik toz boya ile RAL koduna göre istenilen renge boyanabilmektedir. Düz kenar paneller T15 ya da T24 görünür taşıyıcılar ile monte edilir.

Clip-in sistem ebatlarına göre mekana  uygun görselliği sağlayabilecek şekilde üretilmektedir. 60×60 clip-in sistem geniş alanlarda çözüm sunarken, 30×30 clip-in modeli ise banyo wc asma tavanları gibi küçük ve dar alanlarda, ferah bir görünüm sağlar.

 Özellikler :

•Delikli ve deliksiz düz

•Değişik ebatlarda

•Kalınlık standard  0.50mm,0.60mm,0.70mm

•Hafiftir tavana ağırlık yapmaz

•Takılması ve sökülmesi kolaydır

•Ses yalıtımı sağlar

•Isı kaybını önler

•Mikrop barındırmaz sillinebilir

•Polyester fırın boyalı

Lay-in sistem (Sarkmalı)

Metal asma tavan sistemleri; mekana estetik bir görünüm kazandırırken kolay demontaj ile tavan boşluğuna hızlı ve pratik erişim imkanı sağlar. Özellikle elektrik, aydınlatma, güvenlik vb sistemlerin yoğun olarak kullanıldığı kamusal alanlarda, işyerlerinde, hastanelerde, eğitim kurumlarında tercih edilmektedir. Teknik sistemleri estetik bir şekilde kapatarak bir dekorasyon öğesi haline getiren metal asma tavan sistemleri görünüm olarak da dayanıklılık ve kalıcılık hissi verir. Ayrıca kolay temizlenebilme özelliği ile de kalabalık ve yoğun kullanımlı ortamlarda tercih edilmektedir.

Görünüm özellikleri, ortama ve kullanıma uygun kurulum sistemi, malzeme kalitesi ve fonksiyonellik olarak farklı türlerde metal asma tavan sistemleri kurulmaktadır.

TEGULAR (Sarkmalı) sistemlerde; T24, T15 ve kanallı taşıyıcı sistemler kullanılarak, mimarlara farklı tasarım seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıca Tegular (sarkmalı) sistem metal asma tavanlar, farklı görünümü ve kolay sökülebilme özelliği ile de sıkça tercih edilen asma tavan tipidir.

Lay-in Sistemler, Renovasyon projelerinde kullanmak için uygundur. Özel sarkmalı plakalar değişik taşıyıcı sistemler ile birlikte kullanılabilmektedir. Uygulamada kenarda L ve Z profilleri kullanılır.

Lay-on Sistem (Oturmalı)

FLAT tipi asma tavanlarda, görünür taşıyıcı sistem bulunmaktadır. FLAT (Oturmalı) tip taşıyıcı sistemlerde; panel taşıyıcının kenarına oturtulur ve taşıyıcı seviyesinde görünüm sağlanır. Ana taşıyıcılar; bunlara dik açıyla kenetlenen tali taşıyıcılar ile tüm kenarlardan desteklenmekte olan panellerden oluşmaktadır. T tipi taşıyıcı sistemlerin montajı kolaydır. Daha az işçilik gerektirir.  Tüm paneller birbirinden bağımsız olarak hiçbir aparata gereksinim duyulmadan el ile sökülebilir, bu da bakım ve onarım amaçlı müdahalelerin rahatlıkla yapılabilmesini sağlar. Yapıda, taşıyıcı sistem elemanlarının sayıca daha az olması sebebi ile diğer sistemlerden hesaplıdır.

Oturmalı Metal Asmatavan paneller ; çeşitli ebat ve perforasyon seçenekleri ile sunulan Lay-on plakalar, asma tavan gerektiren tüm ortamlarda en uygun çözümü sunar.

Hook-on sistem (Kancalı)

HOOK-ON sistem tavanlar, esnek üretim ebatları sayesinde, mekanlarda standart ölçülerin dışına çıkarak, tasarımda sizlere sınırsız seçenekler sunmaktadır. Bu sistemde standart panel ölçülerinin aksine 300-600 mm’den başlayıp 1800 mm’ye kadar farklı ölçülerde panel seçenekleri bulunur. Hook-on sistem; ana L taşıyıcıya dik olarak kenetlenen ve gizli Z taşıyıcıya aşağı doğru sarkan plakaların montajı yapılarak oluşturulur. Sade, kesintisiz bir görünüm sunar. Farklı ebatlar bir arada kullanılabilir.

Aydınlatma armatürleri, klima ve havalandırma kanalları, yangın söndürme sprinkleri gibi diğer tavan elemanlarıyla birlikte sorunsuz montaj yapılabilir. Özellikle koridor gibi uzun ve tek ölçülü alanlar için kusursuz çözüm sağlayan kancalı sistem asma tavan plakaları, kolay sökülüp takılabilme özelliği ve derzli kenar detayı ile modern yapıların pratik çözümü olarak öne çıkmaktadır. Uygulamada malzeme firesini minimuma indirmektedir.